Podobają Ci się ściany usłane roślinami, ale pielęgnacja ogrodu wertykalnego jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem? Szukasz uniwersalnej, naturalnej ozdoby do Twojego domu? Sprawdź mech dekoracyjny! Dzięki wprowadzeniu tego typu zieleni, wnętrze nabierze nowoczesnego, oryginalnego klimatu. Najbardziej popularne jest wyścielenie mchem ścian i innych powierzchni we wnętrzach. Ale nie trzeba zakrywać nim wielu metrów kwadratowych. Możesz zdecydować się na obraz z mchu. Taka kompozycja będzie się pięknie prezentować i bez problemu przeniesiesz ją w dowolne miejsce. Jak zrobić obraz z mchu? Przygotowaliśmy dla Ciebie dokładne instrukcje. Zapraszamy do lektury!

Jaki mech wybrać i gdzie go szukać?

Do wykonania takiego obrazu można wykorzystać mech leśny, mech trawiasty, mech poduszkowy czy mech islandzki. Najpopularniejszy i najczęściej zalecany jest jednak chrobotek reniferowy, potocznie zwany mech chrobotek. Swoją oryginalną nazwę zawdzięcza reniferom, dla których stał się ulubionym przysmakiem. Rośnie on głównie w tundrze oraz w górach i lasach na terenach podbiegunowych, ale w Polsce występuje kilka podobnych gatunków chrobotków: leśny (Cladonia arbuscula), łagodny (Cladonia mitis), reniferowy (Cladonia rangiferina) i najeżony (Cladonia portentosa). Mimo dość łatwej dostępności tego rodzaju porostu, pamiętaj, że w Polsce jest on pod ochroną, dlatego musi pochodzić tylko z certyfikowanego źródła.

Jak to się dzieje, że mech może zdobić ramę obrazu w domowym zaciszu? Przed wykorzystaniem należy go odpowiednio spreparować. Producenci oferujący chrobotek reniferowy poddają go obróbce z wykorzystaniem specjalnych substancji (np. gliceryny), które zabezpieczają go i stabilizują. Dzięki temu mech się nie rozrasta, nie traci barwy i turgoru, a tym samym jest ozdobą, którą możesz cieszyć się przez wiele lat. Naturalnie mchy występują w kilku odmianach zieleni, jednak można go farbować i dzięki temu uzyskać dużo większa gamę kolorystyczną.

Po co robić obraz z mchu? Zalety chrobotka reniferowego

Zaletą chrobotka jest nie tylko świetny i oryginalny wygląd. Ma on również szereg innych, w tym prozdrowotnych, właściwości, dzięki którym warto ozdobić nim wnętrza.

  • Jest to ozdoba wieloletnia, która nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Utrzymuje swój zapach i wygląd nawet przez 15 lat!
  • Jest odporny na działanie pleśni i grzybów.
  • Idealny dla alergików – nie przyciąga kurzu i roztoczy.
  • Nie potrzebuje dużej ilości światła słonecznego.
  • Jest dobrym izolatorem akustycznym.
  • Nie wymaga podlewania i nawożenia – chrobotek reniferowy pobiera wodę z powietrza. Optymalna wilgotność powietrza to 40-60%, czyli taka sama, jak dla człowieka. Ważne, żeby nie sadzić chrobotka reniferowego w pobliżu grzejników i kominków.
  • Z pewnością pozytywnie wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu.
  • Nie rozrasta się i nie osypuje – dzięki czemu dekoracje z jego udziałem nie zmieniają po czasie wyglądu.
mech na ściane

mech na ?cian?

Jak zrobić obraz z mchu? Instrukcje wykonania krok po kroku

Już wiesz, czym jest mech dekoracyjny i dlaczego warto się nim zainteresować. Teraz czas pokazać Ci, jak za pomocą dwóch prostych metod wykonać obraz z mchu.

Ile mchu potrzebujesz?

Aby pokryć 1m2 gęstą, zwartą i wysoką na 5-6 cm warstwą mchu chrobotka potrzeba ok. 8,5 kg w zależności od wprawy w wyklejaniu. Karton 2,5 kg pozwala na pokrycie powierzchni 0,25 m2 (50×50 cm).

Obraz z mchu na stałym podłożu (opcja z klejeniem)

Do wykonania obrazu tą metodą będziesz potrzebować kilku przedmiotów:

  • podłoża, np: ściany uprzednio oklejonej korkiem, sklejki, drewnianej deski; dobrze, aby powierzchnia, na której będzie klejony mech, była porowata – wtedy klej będzie lepiej wiązać. 
  • ramy – najlepiej przygotować ją wcześniej i od razu połączyć z podłożem;
  • kleju florystycznego – na rynku dostępne są tuby z gotowy klejem – jest to opcja dla osób, które nie planują wykonywać wielu takich „roślinnych obrazów”. Natomiast jeśli już czujesz, że złapiesz bakcyla, dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w pistolet do klejenia na gorąco. Polecamy użycie niskotemperaturowego kleju.

Gdy masz już wszystkie elementy, rozłóż mech na podłożu i sprawdź kilka wariantów kompozycyjnych, aby wybrać ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Następnie przyklejaj mech za pomocą kleju florystycznego. Nakładaj go na dolną stronę mchu i od razu przytwierdzaj go do podłoża – chwilkę dociśnij, aby mieć pewność, że klej florystyczny chwycił. Trzeba być ostrożnym podczas jego użytkowania, aby nie poparzyć dłoni i rozgrzać klej do odpowiedniej temperatury. Ciekawy i trójwymiarowy efekt da połączenie ze sobą kilku odcieni mchu o różnych wielkościach. Po wyschnięciu oceń efekt końcowy. Jeśli zobaczysz nieestetyczne luki, zakryj je dodatkowymi kępkami mchu.

ak dbac o mech chrobotek

jak dba? o mech chrobotek

Obraz z mchu na siatce (opcja bez klejenia)

W tym przypadku do wykonania obrazu z mchu przygotuj:

  • ramę o głębokości ok. 4 cm;
  • siatkę hodowlaną, w której lukach należy umieścić kępki mchu – dlatego też nie potrzebujesz kleju czy innych materiałów mocujących;
  • tylną ściankę, za którą mogą posłużyć materiały wymienione jako podłoże w wersji z klejeniem;
  • sekator lub szczypce do cięcia metalu;
  • taker ze zszywkami, którym przymocujesz siatkę.

Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej ramy oraz jej tylnej ścianki. Możesz też wykorzystać gotową ramkę i rozebrać ją na części pierwsze. Następnie należy przyciąć siatkę w taki sposób, aby pokrywała całą powierzchnię ramy i wystawała z każdej strony ok. 2 cm. Następnie zamocuj siatkę – ramę połóż frontem do dołu, a do środka włóż przyciętą wcześniej siatkę i przymocuj za pomocą takera. Teraz pozostaje tylko odciąć wystające fragmenty drucianej konstrukcji oraz założyć tylną ściankę. Kiedy ramka jest już gotowa, kępki mchu włóż pomiędzy luki w siatce drucianej. Ważne, żeby rozmieścić je w ten sposób, aby nie było prześwitujących miejsc oraz by po podniesieniu mech nie wypadał.

Voilà! Wiesz już, jak samodzielnie zrobić obraz z mchu chrobotka na ścianę. Teraz czas poznać kilka porad na temat pielęgnacji tego ozdobnego porostu.

Jak dbać o mech chrobotek?

Dzięki procesowi stabilizacji mech nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Najważniejszymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę, aby obrazy z mchu jak najdłużej cieszyły oczy, są wilgotność powietrza na poziomie 50-60 procent oraz odpowiednie nasłonecznienie w pomieszczeniu – chrobotek nie powinien zostać usytuowany w miejscu mocno nasłonecznionym.

Pamiętaj, że mchu się nie podlewa i nie zrasza, ponieważ spowoduje to wypłukiwanie substancji, którą jest zaimpregnowany. Wówczas chrobotek straci turgor i zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza, przez co może się wykruszać z ramy obrazu. Jeśli jednak zdarzy się, że będzie zasychał, należy skorzystać z nawilżacza powietrza. Chrobotek reniferowy jest wyznacznikiem dobrej zawartości wilgoci w powietrzu, co jest ważne dla utrzymania w pomieszczeniach odpowiednich warunków dla zdrowia domowników.

Mech ma miękką i przyjemną w dotyku strukturę – aż prosi się o gładzenie go od czasu do czasu. Powinno się jednak tego unikać. Mech chrobotek jest delikatnym materiałem.

mech chrobotek

mech chrobotek

W jakim pomieszczeniu sprawdzi się obraz z mchu?

Chrobotek reniferowy doskonale sprawdzi się w łazienkach i ciemnych pomieszczeniach bez okien. W przeciwieństwie do pozostałych roślin żywych będzie się tam doskonale prezentował i czuł. Jest silnie higroskopijny, dlatego pochłonie nadmiar wilgoci z powietrza, zapobiegając rozwojowi grzybów i pleśni. Wilgotne powietrze zapewni mu sprężystość i świeżość, a nadmiar promieni słonecznych nie będzie prowadził do szybkiej utraty wody.

Łazienka to nie jedyne miejsce, gdzie możesz powiesić obraz z mchu. W zasadzie może być to każde pomieszczenie, w którym panują warunki sprzyjające chrobotkowi.

Obrazy z mchu a styl urban jungle

Boom na styl urban jungle przeżywał swój szczyt w 2017 roku, kiedy to zaczęto odchodzić od minimalistycznych wnętrz na rzecz bardziej wyrazistych aranżacji, bogatych w motywy roślinne. Palmy, paprocie czy monstery – to te rośliny królują we wnętrzach urban jungle. W takim towarzystwie świetnie odnajdzie się dekoracja z mchu!

Klimat urban jungle osiągniesz nie tylko za pomocą żywych roślin. Równie dobrze sprawdzą się te pojawiające się na materiałach do wykończenia ścian. Tapeta Versace w wymyślne kaktusy czy powtarzające się kwiatowe wzory, którą znajdziesz w naszym salonie, doskonale dopełni efekt miejskiej dżungli w Twoim domu.

tapeta versace

tapeta versace

Jak zrobić obraz z mchu? To prostsze, niż myślisz!

Mech chrobotek to idealny materiał dekoracyjny – ma wiele dobroczynnych właściwości, a jednocześnie jest łatwy w montażu i może przetrwać przez wiele lat, nie wymagając czasochłonnej pielęgnacji. Ten naturalny dodatek pasuje do każdego wnętrza. Świetnie odnajdzie się zarówno w minimalistycznym, loftowym stylu, gdzie króluje efekt betonu na ścianie, jak i w klasycznych pomieszczeniach. Obraz z mchu możesz zamówić u certyfikowanego producenta lub wykonać go samodzielnie. Zachęcamy do wybrania tej drugiej opcji. Nie tylko da Ci to wiele satysfakcji, ale także możliwość skomponowania oryginalnej dekoracji.