Nawet niezbyt doświadczony amator prac wykończeniowych poradzi sobie z użyciem farby lateksowej, jeśli tylko będzie posiadał do tego odpowiednie narzędzia. Wielu ekspertów od lat poleca malowanie ścian wałkiem i to niezależnie od rodzaju farby, jaki wybierzesz. Czeka Cię wykończenie ścian? Sprawdź, jaki wałek do farby lateksowej wybrać, by praca przebiegała szybko i bezproblemowo!

Cechy dobrego wałka do malowania

Niezależnie od tego, czy będziesz używał farb rozpuszczalnikowych czy wodnych, wałek, który wybierzesz, powinny cechować dobre parametry. Najważniejsze to:

  • płynnie sunięcie po malowanej powierzchni,
  • zapobieganie kapaniu farby,
  • równomiernie pokrycie powierzchni,
  • optymalne rozprowadzenie farby i oddawanie jej maksymalnej ilości na powierzchnię,
  • wygoda użycia.

Malowanie farbą lateksową – z jakiego materiału powinien być wykonany wałek ?

Producenci oferują różne rodzaje wałków, które w zależności od przeznaczenia są wykonane z różnych materiałów. Wałek do farby lateksowej powinien mieć poszycie (runo) z tworzywa syntetycznego: poliestru, poliakrylu lub poliamidu. Możesz wybrać np. wałek sznurkowy lub wałek z mikrofibry. Ten pierwszy, ze względu na swoją niejednorodną strukturę w postaci złączonych gęsto cienkich sznurków, jest szczególnie polecany do chropowatych powierzchni, ponieważ może wywołać na bardzo gładkiej ścianie efekt skórki pomarańczy. Wałek z mikrofibry jest natomiast polecany do powierzchni gładkich.

Kolejnymi produktami wartymi uwagi są wałki welurowe, które zazwyczaj są wykonane z włókien syntetycznych i wełny. Świetnie nadają się one do malowania dużych oraz gładkich powierzchni (np. płyt gipsowych). Nie zostawiają na ścianie śladów strukturalnych oraz nie są drogie – można je kupić za kilkanaście złotych.

jaki wałek do malowania ścian farbą lateksową

Jeśli masz małą wprawę i obawiasz się smug powstałych w czasie malowania, wybierz wałki fazowane, które w czasie malowania nie tworzą pasków przy pracy z gęstymi farbami jednokrotnego krycia, ponieważ ich krawędzie nie są ostre, lecz zaokrąglone. Czy farba lateksowa będzie odpowiednio rozprowadzona przez wałki malarskie wykonane z gąbki? Niestety nie – są one zbyt gładkie i miękkie, przez co gęsta farba nie przylegnie dobrze do ściany. Są to produkty wykorzystywane głównie do tworzenia efektów dekoracyjnych.

Wybór wałka ze względu na właściwości farby

Przed wyborem wałka do farby lateksowej trzeba kupić produkt, którym będziesz malował ściany. Jest to ważne, ponieważ na rynku znajduje się wiele farb, które mogą znacząco różnić się składem i konsystencją. Zapoznaj się także z kartą informacyjną produktu, ponieważ niektórzy producenci podają w niej zalecania, jakiego wałka należy użyć.

Wybór wałka do malowania farbami lateksowymi ze względu na rodzaj podłoża

 

Jednym z głównych kryteriów wyboru wałka do malowania jest jego długość. Te o małych rozmiarach (5–12 cm) są przeznaczone przede wszystkim do tworzenia dekoracji i do malowania precyzyjnego. Wałki większe (12–25 cm) umożliwiają dokładne i szybkie pokrycie dużych powierzchni, więc doskonale sprawdzą się podczas malowania ścian, sufitów czy podłóg.

Oprócz wielkości należy wziąć pod uwagę runo wałka. Jak dobrać je do rodzaju ściany?

  • Wałki z krótkim runem (9–12 mm) nadają się do pokrywania gładkich ścian z suchej zabudowy, nie pozostawiając smug ani zacieków. To najczęściej wałki welurowe i z mikrofibry.
  • Wałki z runem średniej długości (13–16 mm) sprawdzą się, gdy wykorzystujesz farby wewnętrzne.  Zwykle są to wałki sznurkowe. 
  • Wałki z długim włosiem (powyżej 16 mm) są przeznaczone zwykle do powierzchni strukturalnych, silnie chropowatych, a także do ścian z cegły czy betonu. Najczęściej są to wałki futrzane.

Rada ekspertów: Przy malowaniu ścian wałkiem zwykle sprawdza się zasada – im bardziej nierówna i chropowata powierzchnia, tym dłuższe włosie powinno mieć narzędzie.

jaki wałek do farb lateksowych

Oznaczenie kolorystyczne wałka a rodzaj farby

Zdarza się, że producenci wałków malarskich, chcąc ułatwić wybór swoim klientom, stosują system kolorów, które wskazują, jaki wałek do malowania ścian wybrać do danej farby i struktury powierzchni. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy producenci tak postępują, dlatego zwróć uwagę na etykietę i upewnij się, czy kupujesz produkt, którego szukasz. Poniżej przedstawiamy popularne oznaczenia wałków do malowania.

  • Wałki o niebieskich oznaczeniach wykorzystuje się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi.
  • Żółte wałki malarskie to często narzędzia uniwersalne, używane do malowania lakierami oraz farbami rozpuszczalnikowymi, jak i wodorozcieńczalnymi.
  • Wałki zielone stosuje się do lakierów rzadkich i farb do ochrony drewna.
  • Czerwone wałki malarskie są przeznaczone do żywic poliestrowych i epoksydowych oraz lakierów podłogowych. Charakteryzują się odpornością na działanie agresywnych rozpuszczalników.

Akcesoria do wałków malarskich

jakie wałki do farb lateksowych

Do odpowiedniego korzystania z wałka i usprawnienia pracy przyda się kilka akcesoriów. Możesz je kupić w zestawie oferowanym przez jednego producenta lub skompletować go samodzielnie. Poniżej opisujemy najpopularniejsze z nich.

  • Kuweta to plastikowy pojemnik, do którego nalewa się farbę, aby wygodnie nabierać ją na wałek. Ma różne szerokości, więc bez problemu dobierzesz tę pasującą do wałka. W sprzedaży są również specjalne wkłady do kuwety malarskiej, wykonane z bezbarwnego cienkiego plastiku lub specjalne folie służące do szybkiej zmiany kolorów.
  • Kratkę, plastikową lub metalową, umieszcza się w wiaderku z farbą, aby można było odsączać nadmiar farby z wałka.
  • Kij teleskopowy do malowania służy jako przedłużenie rączki wałków, pozwalające dosięgnąć nimi do sufitu lub wysokich partii ścian. Łatwo je rozsuwać i zsuwać, żeby ustawić wymaganą długość.

 

jaki wałek do malowania farbą lateksową

Malowanie ścian wałkiem – praktyczne porady

Mając wiedzę, z jakim wałkiem zestawić farby lateksowe, warto jeszcze poznać kilka porad, jak malować. Przed użyciem farbę należy dokładnie wymieszać. Wałek zwilżyć wodą i odcisnąć z nadmiaru wody, a następnie dokładnie pokryć go farbą, a jej nadmiar odcisnąć na kratce lub kuwecie malarskiej. Technika malowania, którą polecamy, składa się z dwóch etapów:

  1. pokrycie trudno dostępnych miejsc na ścianie, wykorzystując pędzle płaskie,
  2. stopniowe nakładanie farby wałkiem pionowymi pasami na powierzchni ściany, tak by kolejne z nich zachodziły na siebie.

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać? Podsumowanie

Gdy planujesz samodzielny remont w domu czy mieszkaniu, musisz wyposażyć się w odpowiednie produkty i sprzęt do malowania ścian –  przyda się nie tylko farba ceramiczna czy lateksowa, lecz także odpowiednie wałki i akcesoria, które pomogą Ci poprawnie wykończyć ściany. Dobry wałek do farb lateksowych zawsze stanowi podstawę udanego remontu. Jego wybór powinien być uzależniony od rodzaju użytej farby oraz malowanej ściany. Korzystanie z odpowiednich narzędzi pozwoli Ci zmniejszyć zużycie farby oraz uniknąć smug i zacieków.